Mistrzostwa, turnieje i rozgrywki w unihokeju

Pisząc o unihokeju, nie sposób nie wspomnieć o międzynarodowych rozgrywkach i turniejach dla kobiet na całym świecie. Każde rozgrywki mają swoją unikalną, ekscytującą atmosferę i prestiż, którym mogą się pochwalić. Międzynarodowa Federacja Unihokeja to prężna organizacja, która stoi za Mistrzostwami Świata, Pucharem Europy, Mistrzostwami Europy, Pucharem Mistrzów czy całym mnóstwem mistrzostw organizowanych w Europie czy Azji i zajmujących się międzynarodowymi meczami. Pragniemy przybliżyć niektóre z tych imprez i, miejmy nadzieję, pokazać, że polska reprezentacja kobiet w unihokeju ma wiele do zaoferowania pod względem ambicji i sportowych smaczków.

floorball-stick

Mistrzostwa Świata

Priorytetem polskich reprezentantek w unihokeju są bez wątpienia Mistrzostwa Świata organizowane co dwa lata na całym świecie. Mistrzostwa do lat 19 organizuje się w każdy rok parzysty od 2004 roku, a mistrzostwa zwyczajne w każdy rok nieparzysty aż od 1997 roku. Jeśli chodzi o ten pierwszy rodzaj, Polska była organizatorem już dwukrotnie, gdy mecze rozgrywały się w miejscowościach Wolsztyn i Babimost. Dla reprezentantek U19 najlepszym rokiem był 2008, kiedy to zajęły czwarte miejsce. Więcej sukcesów mamy zdecydowanie w tej kategorii wiekowej, gdyż w drugim rodzaju mistrzostw reprezentantki zdobyły najwyżej szóste miejsce (rok 2011). W tym roku odbywają się Mistrzostwa Świata U19 w Kanadzie. Co się tyczy zwyciężczyń, od lat triumfują Szwedki, Szwajcarki i Finki – niekoronowane królowe unihokeja kobiet.

Puchar Europy Kobiet

Ten turniej kierowany jest do europejskich klubów, które w światowym rankingu zajmują miejsce poniżej piątego i posiadają tytuł mistrza z własnych krajów (dla drużyn zajmujących miejsca od 1 do 4 organizowany jest Puchar Mistrzów, który jest osobnym turniejem). W zeszłym roku ten tytuł posiadała drużyna Podhale Nowy Targ i zdobyła zaszczytne, trzecie miejsce. Gdyby cofnąć się do jeszcze poprzednich lat, polskie drużyny utrzymywały się w czołówce kilku najlepszych drużyn. W latach 2011 i 2014 roku Energa Gdańsk zdobyły czwarte miejsce, tak więc drużyny ciągle ambitnie usiłują walczyć z najlepszymi w Europie. W zeszłym roku zwyciężyły Rosjanki z klubu Nauka-Trevelstroy, które powtórzyły swój sukces z roku 2013.

Polish Cup

Ta impreza organizowana jest od 2005 roku i stanowi międzynarodowy turniej, często z resztą uważany za ważny test przed takimi imponującymi rozgrywkami jak Mistrzostwa Świata później w roku, bo odbywają się zazwyczaj w lutym. W tym roku mecze miały miejsce w polskich Zbąszyniu i Rakoniewicach. Polki wypadły raczej słabo, nie wygrywając żadnego meczu, podczas gdy dobrze wypadły Szwajcarki i Czeszki. Tymczasem już w maju rozpoczynają się wspomniane Mistrzostwa Świata U19, fani więc nie tracą nadziei na dobry wynik.

Jak widać, rozgrywek dla kobiet w unihokeju jest sporo i to cieszy. Sprawa transmisji tych meczów w telewizji to oczywiście osobna historia, ale w dobie Internetu można do woli oglądać je na żywo online lub śledzić wyniki na bieżąco. Co powiecie na to, by dodatkowo skusić się na obstawienie kilku zakładów? Nigdy nie wiadomo, kiedy uśmiechnie się do nas szczęście.