Czołówka najlepszych drużyn kobiet w unihokeju

Każdy chce być najlepszy. Choć sportowi kibice niewątpliwie zawsze wspierają reprezentantki Polski, często nie da się powstrzymać podziwu, jakie wzbudzają inne zwycięskie drużyny. Przedstawiamy więc zbiór najsilniejszych drużyn kobiet w unihokeju ostatnich lat, z całą pewnością mając nadzieję, że Polki już niedługo znajdą się w ich ekskluzywnym gronie…

W Polsce

Bazując na obecnych ligowych statystykach, w polskiej Salming Ekstralidze Kobiet na przód wysuwa się kilka drużyn. MMKS Podhale Nowy Targ i Energa Olimpia Osowa Gdańsk (których zawodniczki zajmują w tej chwili pierwsze miejsce w tabeli) to najsilniejsze z nich. Obie drużyny zdobywały tytuł Mistrzów Polski, co kwalifikowało ich do walki w Pucharze Europy, a dodać należy, że nieraz udawało im się znaleźć wśród pierwszych pięciu drużyn w tych rozgrywkach. Należałoby wspomnieć jeszcze o SUS Travel Jed. Trzebiatów, PKS MOS Zbąszyń i UKS Multi – 75 Killers Kraków; wszystkie pięć klubów w tej chwili stanowi czołówkę w naszej Ekstralidze Kobiet. Najlepsze zawodniczki w statystykach to Justyna Krzywak z Trzebiatowa, za nią znajduje się Katarzyna Fuła (Podhale Nowy Targ), a najlepszą trójkę zamyka Maja Stenka (Energa Gdańsk).

Na świecie

Reprezentacja kobiet na Mistrzostwach Świata osiąga nieco słabsze wyniki niż jej odpowiednik do lat 19, zgadzają się jednak coroczni faworyci na wszelkich międzynarodowych turniejach. Te same drużyny od lat wiodą prym na turniejach unihokeja: Szwedki biją na głowę rywalki w ilości zdobytych medali na Mistrzostwach Świata – mają ich aż siedem (niezmiennie wygrywają mistrzostwa od 2007 roku), podczas gdy zajmujące drugie miejsce Finki zdobyły ich tylko dwa. Reprezentacja kobiet dwa lata temu zyskała nowego trenera w osobie Christera Bertilssona, który na przestrzeni lat zdobył spore doświadczenie w Szwecji i Szwajcarii – kto wie, może to dobry znak na przyszłość?

poland-coaches

Nasze reprezentantki do lat 19 bardzo długo zmagają się z pokonaniem „arystokracji” unihokeja kobiet. Szwecja, Szwajcaria, Finlandia od lat na zmianę triumfują na Mistrzostwach Świata – Szwajcarki zwyciężyły w 2014, Szwedki z kolei mają na swoim koncie najwięcej złotych medali. W tym roku na Polish Cup rozegranym w lutym w Polsce imponowały Szwajcarki i Czeszki, co zapowiada ciekawą rywalizację na tegoroczne Mistrzostwa Świata w maju. Reprezentację U19 prowadzi trener Piotr Augustyniak.

Jeśli chodzi o kluby narodowe, nie zdziwi chyba nikogo, jeśli stwierdzimy, że Puchar Mistrzów zazwyczaj wygrywają takie szwedzkie kluby jak KAIS Mora IF czy IF Djurgårdens IBF albo szwajcarskie drużyny typu Piranha Chur. Na czele znajdują się także fińskie kluby (SC Classic jest najlepszą) i norweskie, jak chociażby Slevik IBK. Te drużyny biorą udział w Pucharze Mistrzów, bo stanowią czołówkę, pozostałe kluby zaś grają w Pucharze Europy – tam w tym roku triumfowały Rosjanki z Nauka Trevelstroy, a groźnymi przeciwniczkami są także Norweżki z Tunet IBK.

piranha-chur

Tak wygląda przegląd najlepszych drużyn. Czy triumfatorzy zmienią się w czasie nadchodzących rozgrywek, takich jak Mistrzostwa Świata U19 w maju? Jak zaprezentują się Polki w tych potyczkach? Dowiemy się już niedługo. Może w końcu dominacja Szwecji i Szwajcarii zostanie przerwana!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *